×

Message

PDO driver not supported by Falang yet. Use MySQLi driver.

Od piętnastu lat tradycją szkół Rzeszowa był udział w ekologicznym plenerowym happeningu „S.O.S. dla Wisłoka”, gdzie w finale uczestnicy o 11.59 budzikami dzwonili na alarm w ważnej sprawie. Alarm dotyczył zanieczyszczenia wody,  śmieci w rzece, oszczędzania wody, dewastacji rezerwatu Lisia Góra. W tym roku happening został poświęcony ochronie bioróżnorodności, bo inauguracja tygodnia tradycyjnej akcji Sprzątanie Świata zbiegła się z rozpoczęciem zajęć plenerowych naszego projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Stowarzyszenie zorganizowało happening na rzeszowskich bulwarach w piątek 19 września. Nad happeningiem patronat przyjął Prezydent Miasta Rzeszowa Pan Tadeusz Ferenc.

W happeningu wzięło udział około 700 osób. Wśród uczestników wyróżniali się uczniowie kilku rzeszowskich szkół uczestniczących w projekcie „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”. Hasła niesione przez uczestników nawoływały do ochrony rzeki i promowały ekologiczne postawy. 

Tradycyjnie o godzinie 11:59 wspólnie z uczestnikami happeningu zadzwoniliśmy na „alarm dla ochrony naszej rzeki”. Setki budzików, dzwonków, kołatek, gwizdków, trąbek połączyły się w pożytecznym, tym razem, huku.  Potem były okrzyki, okolicznościowe mowy – krótkie i na temat. Wspólny protest przed zaśmiecaniem i zanieczyszczaniem Wisłoka został wzmocniony dzięki lokalnym mediom, bo na happeningu pojawili się dziennikarze Radia Rzeszów, Radia Centrum, Gazety Wyborczej i NOWIN.

W trakcie imprezy zaprezentowano  mini–laboratorium Podkarpackiego EkoMobila prowadzone przez dr Maćka, atrakcyjną graficznie  wystawę 14 roll’upów  „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”, ekologiczne gry i zabawy dla najmłodszych w formie EkoOlimpiady (która przygotowali absolwenci i harcerze 9RwDH, a prowadzili dla swoich rówieśników wolontariusze Szkoły Podstawowej nr 17 w Rzeszowie), kącik wiedzy o zagospodarowaniu odpadów MPGK Rzeszów, autorską pracownię kukiełek z zużytych opakowań Pani Halinki. Prowadzący Jaś Majkut cierpliwie uczył piosenki „Jesteś kwiatku pewny siebie…” i mimo awarii sprzętu nagłaśniającego mistrzowsko poprowadził kulminacyjne momenty happeningu. Nie udało się rozstrzygnąć konkursu na nazwę EkoMobila. Zarząd „EKOSKOPU” nie potrafił wybrać jednej nazwy z przysłanych propozycji ….ale wskazał liderów do internetowego głosowania na www.alarmdlabio.pl Wybierajcie z propozycji Bioróżnorodek, Motylobil, Motylobus, Baterflajlab, Motylab, EkoLab.

Dziękujemy wolontariuszom Politechniki Rzeszowskiej, wolontariuszom „EKOSKOPU” i EVS-u oraz wszystkim którzy ciężko pracowali na rzezc happeningu. Dziękujemy Policji i Straży Miejskiej za opiekę nad naszym „obywatelskim zgromadzeniem ekologów”.  Szczególnie dziękujemy opiekunkom reprezentacji rzeszowskich szkół Paniom; Małgosi z SP 11,  Agatce i Aldonie oraz Monice z SP 16, Marii z Sp 17, Iwonce i Asi z SP 15, Marysi z SP 22, Uli i Madzi z SP 23,  Beatce z Sp 14, Agnieszce z SP 28 oraz Beatce z ZS w Malawie, które od dawna zabiegają o to by małe dzieci uczyły się odpowiedzialności za nasz świat. Brzmi patetycznie. Ale za kilkadziesiąt lat wiele
z tych dzieci pamiętać będzie swój pierwszy happening i pierwszy protest, że rzeka jest brudna, że sadzimy za mało drzew, że słabo segregujemy odpady niebezpieczne, a śmieci często nielegalnie palimy, że trzeba większej opieki dla Lisiej Góry – rezerwatu w środku miasta.

Do zobaczenia za rok.

Zobacz galerię zdjęć TUTAJ..>>

FaLang translation system by Faboba