Wyprawy można realizować w miesiącach: wrzesień i październik 2014 roku oraz od kwietnia do października 2015 roku.
Wyprawa jest 7-godzinnym wyjazdem w plener, pod przewodnictwem trenera-ekologa projektu. Pozwala odnaleźć tereny o szczególnych walorach przyrodniczych i poznać piękno lokalnych rezerwatów przyrody. W trakcie wyprawy uczestnicy przechodzą trasę pieszą, poznają przyrodę wszystkimi zmysłami wykonując ciekawe gry i zabawy edukacyjne.
Co powinien zrobić koordynator szkolny żeby zapisać się na wyprawę Paszport do Ekolandii?
- Zastanowić się nad konkretnym terminem i trasą wyprawy i uzgodnić to z koordynatorem projektu – Mirkiem Ruszała tel. 668356773.
- Wybrać grupę ok. 24 uczniów. Wyprawa rozpoczyna się ok. godz. 7.45 i trwa do ok. godz.14.45. Możliwe są indywidualne zmiany godzin uzgodnione z koordynatorem.
- Przygotować dokumentację wyjazdu zgodnie z zasadami wycieczki szkolnej. Stowarzyszenie nie ma uprawnień do organizacji wyjazdów turystycznych, a jedynie przygotowuje program merytoryczny warsztatów ekologicznych. Stowarzyszenie nie zapewnia ubezpieczenia uczestników wyjazdu.
- Zadbać o to, by dzieci miały wygodny strój i obuwie do wędrówki w terenie. W przypadku słońca nakrycie głowy i coś do picia. W przypadku deszczu odpowiedni strój przeciwdeszczowy.
- W przypadku zaplanowania ogniska i biwaku kończącego wyprawę poinformować uczestników by zabrały ze sobą prowiant na ognisko.
- Poinformować rodziców uczniów, ze warsztaty są częścią projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia” i w ich trakcie będą wykonywane fotografie, które w celach dokumentacyjnych zostaną zamieszczone na stronie www.alarmdlabio.pl, www.ekoskop.rzeszow.pl i Facebook-u Stowarzyszenia.
- Przygotować opieczętowane przez szkołę potwierdzenie zajęć (wg wzoru).
W przypadku deszczowej pogody wyprawę można odwołać do godz. 6.30 w dniu wyprawy, jednak z 15-letniej praktyki dotychczas realizowanych wypraw wynika, że przy odpowiednim przygotowaniu uczestników (buty i okrycie przeciwdeszczowe) wyprawy realizowane są z sukcesem także w trakcie dni pochmurnych i podczas przelotnych opadów.
Program wyprawy:
Wyprawa ze szkoły przyjeżdża do Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie, a potem jedzie na wybraną, jedną z poniższych tras:
I. Rezerwat Przyrody „Mójka” k. Błażowej
II. Rezerwat Przyrody „Wielki Las” k. Czudca;
III. Rezerwat Przyrody „Husówka” k. Łańcuta;
IV. Rezerwat „Bór” k. Głogowa Małopolskiego;
V. Rezerwat Przyrody „Zabłocie” k. Bratkowic;
VI. Łańcut – storczykarnia i ogrody zamkowe;
Trasa VII – Bolestraszyce–arboretum realizowana będzie dla szkół laureatów kampanii Łąki św. Franciszka.