PASZPORT DO EKOLANDII
Kliknij w obraz i zobacz więcej
RZESZOWSKA AMAZONIA
Kliknij w obraz i zobacz więcej
LABORATORIUM BIORÓŻNORODNOŚCI
Kliknij w obraz i zobacz więcej
AKADEMIA BIORÓŻNORODNOŚCI - SOS DLA BIORÓŻNORODNOŚCI
Kliknij w obraz i zobacz więcej
ŁĄKI ŚW. FRANCISZKA
Kliknij w obraz i zobacz więcej
×

Wiadomość

PDO driver not supported by Falang yet. Use MySQLi driver.

Historia sędziwej „pomnikowej” kapliczkowej lipy przy ulicy Sienkiewicza zakończyła się. Drzewo wczoraj (20.08.2018) zostało wycięte  ….do końca. W ostatniej fazie wycinki, dla asekuracji kapliczki, potrzeby był dźwig. Tydzień wcześniej w gotowości stał budowlany dźwig INŻYNIERII Rzeszów. W dniu wycinki ekipa MPGK Rzeszów musiała przyjechać
z własnym dźwigiem.

Zaczyna się smutno, bo w Rzeszowie ścięto dzisiaj piękną, sędziwą lipę. Stała „od zawsze” przy kapliczce na ulicy Sienkiewicza. Była pomnikiem przyrody o prawie 4-metrowym obwodzie. Była mocno wypróchniała. Lipy tak jak dęby z czasem próchnieją. To naturalny proces. Może trwać nawet 800 lat i na koniec ...drzewo upada. Jak pojawiają się gwałtowne zjawiska pogodowe – superburza, trąba powietrzna lub huragan – to upadek następuje wcześniej. Gdy drzewo rośnie w środku miasta  upadek może być kosztowny: zagraża ludziom i ich mieniu np. zaparkowanym ciasno samochodom. Rozsądni ludzie starają się przeciwdziałać tragedii.

Upalne wakacje.


W Andaluzji (ciepłej jak Polska w sierpniu) zobaczyliśmy piękne tropikalne smocze drzewa. Smocze drzewo - pochodzący z Ameryki Południowej puchowiec wspaniały - przyciąga nie tylko przyrodników. Całe drzewo jest piękne ale szczególnie niezwykły jest pień. Pokryty wielkimi, kilkucentymetrowymi, masywnymi kolcami wygląda jak skóra baśniowego smoka. Smocze drzewo (Ceiba speciosa L.) jak baobab magazynuje wodę, 15 cm kwiaty są bardzo atrakcyjne - kremowobiałe lub różowe albo filetowe.

OTOP, Ogólnopolskie Towarzystwo Ochrony Ptaków, zaprasza szkoły, nauczycieli, młodzież, studentów, przyrodników, ludzi kochających ptaki i naturę do udziału w kolejny sezon Spring Alive.

podczas którego obserwujemy coroczne ptasie powroty do kraju. Projekt dedykowany jest głównie do dzieci oraz ich rodziców i nauczycieli.

Akcja rusza, jak co roku, w pierwszy dzień wiosny 21 marca.

FaLang translation system by Faboba