Nasz projekt „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia” oficjalnie zakończy się w sierpniu 2016 roku. Jednym z działań, które zakończy się wcześniej jest szkolna kampania  „Łąki św. Franciszka”. Chcemy spośród szkół kampanii wybrać najlepsze i nagrodzić je.
Prosimy wszystkich opiekunów szkół kampanii o przygotowanie mini-raportów z opisami podjętych działań i osiągniętych wyników. Mini-raporty o efektach końcowych dwuletniej kampanii należy przesłać w wersji elektronicznej e-mailem na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. pomiędzy 6, a 10 czerwca 2016 roku.
Ogłoszenie wyników konkursu na najlepszą szkolną kampanię  „Łąki św. Franciszka” wraz z wręczaniem nagród planujemy zorganizować w trakcie Konferencji Finałowej projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia” w  Rzeszowie w dniu 22 czerwca (środa) 2016 r.

Jakie elementy kampanii chcemy oceniać i krótkich odpowiedzi na jakie pytania oczekujemy w mini-raportach „od A do Z”:
A.    Nazwa i adres szkoły:
B.    Imię i Nazwisko Koordynatora:
C.    Kontakt telefoniczny i e-mailowy:
D.    Data założenia łąki i jej powierzchnia:
E.    Data posiania nasion:
F.    Data dosiewu nasion:
G.    Data dosadzenia ziół:
H.    W jakim % przyjęły się sadzonki ziół i bylin zwabiających motyle.
I.    Czy wzbogacono poletko o dodatkowe własne rośliny, jeśli tak to ile i jakie?
J.    Ile zainstalowano budek dla nietoperzy i czy zamieszkały w nich nietoperze?
K.    Ile zainstalowano hotelików dla owadów i czy zamieszkały w nich owady?
L.    Czy urządzono oczko wodne i jaka bioróżnorodność w nim występuje?
M.    Czy i kiedy faktycznie wyrosła kwietna łąka?
N.    Jakie rośliny zaobserwowano?
O.    Czy na łące wykonywano zabiegi pielęgnacyjne? Jakie i kiedy?
P.    Gdzie w szkole wisi tablica informacyjna kampanii „Łąki św. Franciszka”, czy widoczne było zainteresowanie tablicą?
Q.    Ilu uczniów, nauczycieli i dorosłych brało udział w sianiu łąki, budowie i wieszaniu hotelików i budek, sadowieniu oczka oraz pielęgnacjach w roku 2014, 2015 i 2016?
R.    Czy w ramach kampanii uczniowie podjęli dodatkowe działania na rzecz propagowania bioróżnorodności np. akademia dedykowana bioróżnorodności z okazji  Dnia Ziemi (22 kwietnia) lub akademia dedykowana bioróżnorodności z okazji  Dnia Ochrony Środowiska (5 czerwca) lub inne działania?
S.    Jak świętowano Dzień bioróżnorodności 22 maja  2015 i 2016 roku?
T.    Ile doniesień o bioróżnorodności i kampanii „Łąki Św. Franciszka” zamieszono na stronie www. szkoły?
U.    Ile „artykulików i doniesień”  opiekunowie lub uczniowie zamieścili na ogólnym blogu kampanii  na www.alarmdlabio.pl
V.    Ile doniesień o bioróżnorodności i projekcie inspirowanych przez szkołę pojawiło się w lokalnych mediach (gazety, radio i telewizja, strony www. gminy).
W.    Ile rodzin zadeklarowało założenie własnej przydomowej „Łąki św. Franciszka”?
X.    Ile takich „rodzinnych łąk” faktycznie powstało do czerwca 2016 roku?
Y.    Przez ile lat po zakończeniu projektu szkoła planuje utrzymanie eksperymentu biologicznego jaki jest „Łąka św. Franciszka”?
Z.     Czy jest dokumentacja fotograficzna łąki? Jeśli tak, to do mini-raportu proszę w wersji elektronicznej dołączyć 2-3 najlepsze fotografie (o dobrej jakości i rozdzielczości) łąki ukazujące łąkę na tle szkoły i fragment łąki z najbardziej efektownego okresu wegetacji z roku 2015 lub 2016. Może uda nam się zrobić ciekawą publikację poprojektową?

Ponieważ do zakończenia kampanii pozostało jeszcze 3,5 miesiąca można nadrobić zaległości. W naszym PCEE mamy jeszcze ulotki kampanii „Łąki św. Franciszka” przeznaczone dla rodziców naszych młodych ekologów, które nie zostały odebrane przez koordynatorów. Proszę o kontakt telefoniczny.
Bardzo proszę o potwierdzenie otrzymania e-maila
Koordynator Mirek Ruszała