„Drugi Zlot Owadów” przeszedł do historii. Ale macie pogodę… zazdrościli koledzy z Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, którzy z niepokojem śledzą mapy pogodowe, bo w niedzielę mają swój „EKOpiknik”. U nas była i wspaniała pogoda i nie mniej udana atmosfera. Kolorowe reprezentacje szkół i przedszkoli, pół tysiąca barwnie przebranych, wesołych, a czasem wprost rozbrykanych szczęśliwych dzieci. Pięćdziesięciu wolontariuszy i ponad setka opiekunów w owadzich strojach.

Zabawa jak za dawnych lat, gdy bale przebierańców były rzeczą częstą. A przy tym prawdziwa nauka – zajęcia o bioróżnorodności laboratorium EkoMobila „EKOSKOP-u” prowadzone przez dr Maćka i wolontariuszy EVS: Marinę z Hiszpanii, Soe z Włoch, Jeisiego z Francji i Samuela ze Słowacji. Warsztaty – „Dlaczego możemy latać” Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, laboratorium fizyczne „Mądry Dzieciak” Tomka Madeja, stoiska: Regionalnego Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 Tarnobrzeska Dolina Wisły, Szkoły Podstawowej nr 17, Szkoły Podstawowej nr 28, Zespołu Szkół Specjalnych im. UNICEF, Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w Rzeszowie, odpadowe warsztaty i muzeum śmieci „EKOSKOP-u”, EkoOlimpiada klubu SP 17 prowadzona pod okiem Pani Marii Staniszewskiej i dh Hani z dh Łukaszem z 9RwDH, magiczne lustro Stowarzyszenia „ExploRes”, stoisko „Wielkiego Samochodu MPGK”, odpadowe owady Halinki i Ani.
Najważniejszy był happening „Alarm dla bio…” gdzie zabrzmiało setki głosów w obronie Ziemi wspartych ostrymi dźwiękami budzików, dzwonków, kołatek, gwizdków, trąbek itp.

Na scenie występowali młodzi artyści z rzeszowskich przedszkoli i szkół oraz ze szkół w Krasnem i Ostrowie.

Był konkurs na Królową i Króla owadów i konkurs na najlepszy model latający z recyklingowego papieru – tu inżynierem projektantem i sędzią głównym był Pan Zdzisław. Wynik lotu to 9 m i 43 centymetry i jest do pobicia za rok. Warto, bo nagrodą był prawdziwy teleskop.
Odbył się wyścig, kto szybciej posegreguje i zgniecie suche odpady. Dziewczęta i dorośli opiekunowie zremisowali z identycznym czasem a chłopcy, choć dzielnie walczyli, ulegli… zaledwie o kilkanaście sekund…
Happening zakończył wielki wyścig „dwunastornic”, który wygrała drużyna dziewczyn z SP nr 28 z Rzeszowa.

Na Zlocie odbyło się nieformalne spotkanie przyjaciółek i opiekunek Ziemi. I Panie postanowiły, że musimy nadal wspólnie działać, by dzieci uwierzyły w siłę bycia razem.

Wielką prace wykonali wolontariusze z Zespołu Szkół Mechanicznych, dziewczyny z III LO, trzech dzielnych Didżejów z II LO, harcerze – absolwenci 9RwDH: Agnieszka, Hania, Łukasz, Kalina, Dominik i Paweł, Joasia z Gimnazjum nr 9, Dominik z Gimnazjum nr 11, ratownicy medyczni z Hufca ZHP Rzeszów, Marta – fotograf i młodzi ekolodzy z SP 17! – gospodarze imprezy.
No i oczywiście cały czas była z nami Kasia – nasz Prezes!

Dziękujemy wszystkim!

Koniecznie zobaczcie fotorelację II Zlotu owadów