PASZPORT DO EKOLANDII
Kliknij w obraz i zobacz więcej
RZESZOWSKA AMAZONIA
Kliknij w obraz i zobacz więcej
LABORATORIUM BIORÓŻNORODNOŚCI
Kliknij w obraz i zobacz więcej
AKADEMIA BIORÓŻNORODNOŚCI - SOS DLA BIORÓŻNORODNOŚCI
Kliknij w obraz i zobacz więcej
ŁĄKI ŚW. FRANCISZKA
Kliknij w obraz i zobacz więcej
×

Wiadomość

PDO driver not supported by Falang yet. Use MySQLi driver.

Jedną z bardziej zaangażowanych grup liderów społecznych niosących dzieciom kaganek wychowania w idei poszanowania bioróżnorodności są zuchmistrze - instruktorzy gromad zuchowych. Dla tych właśnie Komenda Podkarpackiej Chorągwi ZHP  zamówiła w naszym projekcie warsztaty „Bardziej Zielone Zuchy”. Spotkaliśmy się w sobotę 9 kwietnia 2016 roku. Chętni nie mogli pomieścić się w naszym  Podkarpackim Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie, wiec warsztaty w ostatniej chwili gościnnie odbyły się w harcówce Komendy Hufca ZHP Rzeszów. 

Prowadził HO Mirosław Ruszała hm – dziś koordynator projektu „Alarm dla bioróżnorodności Podkarpacia”, a kiedyś drużynowy 9RwDH i Komendant Hufca ZHP Rzeszów. Pomagała pionierka Kasia Ruszała pwd – dziś Prezes Stowarzyszenia „EKOSKOP”, a kiedyś instruktor 9RwDH i sekretarz Rady Drużyny.  Było o bioróżnorodności i technikach edukacyjnych, pokazano autorska mapę bioróżnorodności i materiały edukacji ekologicznej. Odbyły się gry i zabawy. Nakręcaliśmy improwizowany filmik eko. Uznaliśmy wspólnie, że zuchy powinny włączyć się w ochronę bioróżnorodności przez zbiórkę odpadów niebezpiecznych jakimi są baterie, które po zużyciu - jako odpad niebezpieczny – mogą zatruwać tysiące litrów wody i tony gleby zagrażając dzikim gatunkom.
Jednak głównym naszym przesłaniem stało się „bardziej zielone zuchowanie” z wyjściami do lasu gdzie mieszka salamandra i wycieczkami nad Wisłok do królestwa ważek i nartników podglądaniem życia na łące i w stawie.

Jeśli ten tekst czyta instruktor zuchowy lub harcerski (siłą rozpędu) namawiam do zaplanowania wakacyjnego rowerowego rajdu na zakola starego Wisłoczyska. Zobaczycie jak starzeje się rzeka, która w 1744 roku w sierpniu po kilkudniowym potopie „uciekła ze starego łoża” i popłynęła nowym korytem zostawiając na mapach fantastyczną pamiątkę prastarych meandrów i świat przyrody nieznany zatwardziałym mieszczuchom, a łatwy do odkrycia przez małe zuchy.

FaLang translation system by Faboba