Zapraszamy reprezentacje przedszkoli i szkół (grupy dzieci pod opieką nauczycieli) na „Trzeci Rzeszowski Zlot Owadów”. Tak jak w roku 2015 i 2016 odbędzie się on w formie plenerowego happeningu.

Piątek, 22 września 2017 roku przy otwartej scenie na rzeszowskich bulwarach nad Wisłokiem (ul. Bulwarowa) w najbliższym sąsiedztwie Szkoły Podstawowej nr 17 w Rzeszowie, która tradycyjnie będzie partnerem Zlotu.

Patronat honorowy nad Zlotem przyjął Prezydent Rzeszowa Pan Tadeusz Ferenc.

Zaczynamy od godziny 11.00 - „gwieździstym zlotem owadów z czterech stron świata”

Na miasteczku zlotowym planujemy;

1. „Scenę ekologów” – występy Waszych zespołów szkolnych i klasowych. Jeśli któraś reprezentacja szkoły (klasy) wyrazi chęć zaśpiewania krótkiej piosenki ekologicznej lub wygłoszenia krótkiego tekstu bardzo proszę, by fakt ten zgłosić e-mailem na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. z podaniem czasu trwania utworu (musimy zaplanować kto i kiedy wystąpi?). Happening rządzi się swoimi prawami, wiec będzie trochę improwizacji.
  2. Zajęcia o bioróżnorodności laboratorium EkoMobila „EKOSKOP” z mikroskopowaniem i poznawaniem żywych owadów.
  3. STREFĘ LATANIA Fundacji Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu Dolina Lotnicza, gdzie spodziewamy się symulatora lotu na szybowcu.
  4. Stoisko Centrum Promocji Obszaru Natura 2000 „Dolina Wisły”.
  5. Mini EkoOlimpiadę ekologów ze Szkoły Podstawowej nr 17 w Rzeszowie.
  6. Stoisko eksperymentów „Mądry Dzieciak” i „ExploRes”.
  7. Stoisko żeglujących owadów MARINA Rzeszów.
  8. Stoisko Obrońców Puszcz i wystawę fotograficzną Opiekunów Drzew.
  9. Konkurs na najciekawszy strój owada.
  10. Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel owad”.
  11. Punkt pieczętowania historycznych „Paszportów do Ekolandii”.
  12. Stoisko „Ciekawego Samochodu MPGK”.
  13. Wystawę bioróżnorodności.
  14. Stację fotografii pamiątkowej.
  15. Edukacyjne propozycje Centrów Edukacji Ekologicznej i Szkolnych Kół EKO oraz Wasze autorskie ekologiczne gry i zabawy dla najmłodszych (bardzo proszę, by zgłosić e-mailem na adres koordynatora Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. (ew. tel. 668356773) chęć zorganizowania takiego autorskiego stoiska lub gry albo zabawy. Mogą to być bardzo różne proekologiczne aktywności - ważne, by były ciekawe i bezpieczne dla uczestników!
  • O godzinie 11.59 – tradycyjny (od 1997 roku) happeningowy „Alert w obronie Ziemi”. W tym roku ogłaszamy „Alarm w obronie starych drzew”. Jak zwykle prosimy wszystkich uczestników o przyniesienie budzików, dzwonków, kołatek, gwizdków, trąbek itp.
  • O godzinie 12.01 wystąpienia gości oficjalnych.
  • Finał konkursu na najciekawszy owadzi strój.
  • Finał konkurs na najdalszy lot samolotem.
  • Spotkanie przyjaciół i opiekunów Ziemi.
  • O godziny 13.00 zakończenie Zlotu.

Bardzo prosimy, by wszyscy uczestnicy „Trzeciego Rzeszowskiego Zlotu Owadów” (wraz z opiekunami) przebrali się za kolorowe skrzydlate owady.

Prosimy, by reprezentacje szkół i przedszkoli przyniosły transparenty z hasłami w obronie przyrody.

Bardzo proszę, by drogą e-mailową na Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. zgłosić chęć udziału w Zlocie z podaniem nazwiska opiekuna i liczby dzieci oraz ewentualnych planowanych aktywności własnych.

Pozdrawiam serdecznie i życzę miłego „lotu do Zlotu”

Kasia Ruszała

Prezes Stowarzyszenia „EKOSKOP”

Poszukujemy młodzieży, studentów i dorosłych do pomocy w organizacji Zlotu.

Konkurs plastyczny „Mój przyjaciel owad” – każdy uczestnik Zlotu może wziąć udział w finałowej wystawie konkursu „Mój przyjaciel owad”! Wystarczy w domu wykonać na pionowej kartce A-4 (dowolną techniką) plastyczną wizerunek „ulubionego” owada, który „gdyby mógł …byłby Twoim przyjacielem”. Najlepsza pod względem artystycznym praca otrzyma nagrodę, a wszystkie prace zostaną happeningowo wyeksponowane na „wystawie miedzy drzewami”. Prace należy dostarczyć do środy 20 września br. do Podkarpackiego Centrum Edukacji Ekologicznej w Rzeszowie ul. Lubelska 28/4. Każdej pracy muszą towarzyszyć dwa drewniane spinacze „do wieszania prania”!